Kategorie

PRODUCENCI

Wybierz producenta
Wszyscy producenci
INFOLINIA 34 365 40 96

WAKACYJNA APTECZKA - CO MOŻE NAM SIĘ PRZYDAĆ W PODRÓŻY?


O czym warto pamiętać przed podróżą?
-Aby mieć pod ręką pierwszą pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach.

Pierwsza pomoc w sezonie wakacyjnym.

Sezon urlopowy to teoretycznie czas beztroski i relaksu, ale w podróży nie trudno o przykre niespodzianki. Zatrucia pokarmowe, oparzenia słoneczne, zranienia, skręcenia, reakcje alergiczne, pogryzienia przez owady, to incydenty, na które koniecznie musimy się przygotować jeszcze przed wyjazdem. Dobrze skompletowana apteczka to podstawa, o której często zapominamy. Co zatem powinno się w niej znaleźć?

Materiały opatrunkowe - plastry, bandaż, opaska elastyczna, kompresy gazowe, para rękawiczek jednorazowych, środek dezynfekujący - bardzo praktyczna jest woda utleniona w postaci żelu lub gaziki nasączone alkoholem, maść z antybiotykiem (wygodne są saszetki z niewielką porcją maści ) oraz żel na stłuczenia np. Altacet lub Uzarin - z dodatkiem wyciągu z nagietka i arniki, doskonały przy krwiakach i siniakach.

Kremy z filtrem - koniecznie dobrej jakości, wodoodporne i z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, a w razie poparzenia słonecznego panthenol w piance, krem łagodzący po opalaniu, żel chłodzący, rewelacyjnie sprawdza się także krem z olejem z konopii.

Pierwsza pomoc w "rewolucjach pokarmowych" - leki na zatrucie pokarmowe (Nifuroksazyd, Endiex), leki przeciwbiegunkowe (Laremid, Stoperan), Smecta lub węgiel leczniczy, elektrolity oraz probiotyk, który można przyjmować również profilaktycznie podczas całej podróży - najlepiej taki, którego nie trzeba przechowywać w lodówce. Przydatne mogą być także krople żołądkowe, leki rozkurczowe np. No-Spa, środek na wzdęcia i zgagę.

Gdy pogryzą owady - pierwszą pomocą jest żel o miejscowym działaniu przeciwświądowym
i przeciwuczuleniowym np. Fenistil lub Hydrokortyzon, przyda się wapno przeciwalergiczne oraz doustny lek antyhistaminowy, a ochronę przed ukąszeniami zapewnią nam preparaty odtraszające insekty, w postaci aerozolu, opaski lub plasterków.

W apteczce nie powinno zabraknąć leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, oraz środków na dolegliwości, które wiemy, że mogą nas spotkać np. na chorobę lokomocyjną, na zatoki, przeziębienie, infekcje dróg moczowych, zapalenie spojówek, migrenę itp.. Pamietajmy także o spakowaniu leków, które przyjmujemy stale, tzw. "wakacje lekowe" nie są dobrym pomysłem.

W podróży przydatne mogą być także chusteczki nawilżone do dezynfekcji dłoni oraz jednorazowe podkładki higieniczne na muszlę toaletową.

Podczas wyjazdu należy pamiętać, żeby przechowywać leki poza zasięgiem dzieci
i w odpowiedniej temperaturze tj. do 25 stopni.

Autor: magister farmacji Katarzyna Leszcz