Kategorie

PRODUCENCI

Wybierz producenta
Wszyscy producenci
INFOLINIA 34 365 40 96

PROBLEM NIE TYLKO NA LATO - ANTYPERSPIRANTY I DEZODORANTY


KIEDY UŻYWAĆ DEZODORANTU A KIEDY ANTYPERSPIRANTU?

 

Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym, fizjologicznym i bardzo potrzebnym, a odpowiedzialne za ten proces są gruczoły potowe, zlokalizowane na całej powierzchni ciała.

Wyróżnia się dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe wydzielają pot na całym ciele, przez co uczestniczą w termoregulacji (chronią przed przegrzaniem). Dodatkowo pot ekrynowy zapewnia skórze odpowiednie pH, stanowiące ochronę przed rozwojem bakterii. Natomiast gruczoły apokrynowe znajdują się głównie w okolicach pach, swoją aktywność rozpoczynają dopiero w okresie dojrzewania, a ich rola nie jest do końca poznana.

Wydzielony pot jest bezwonny, a nieprzyjemny zapach powstaje z czasem i jest wynikiem obecności na powierzchni skóry mikroorganizmów, które rozkładają składniki potu, i uwalniają substancje „zapachowe”. Zjawisko to występuje głównie w okolicy pach.

 

Kosmetyki przeciwko poceniu są elementem codziennej higieny. Wyróżniamy wśród nich dwie grupy produktów: dezodoranty i antyperspiranty, często mylone, a diametralnie różniące się składem, właściwościami i zastosowaniem.

 

Dezodorant do produkt, który działa odświeżająco, maskuje nieprzyjemny zapach, ale nie zmniejsza wydzielania potu. Częstym dodatkiem do dezodorantu jest środek antyseptyczny, który ogranicza rozwój mikroorganizmow. Kosmetyki tego typu, wybierają osoby, które nie tolerują soli glinu (aluminium) - podstawowego składnika antyperspirantów.

 

Antyperspirant w odróżnieniu od dezodorantu zmniejsza wydzielanie potu. Składnikiem aktywnym, w każdym antyperspirancie są sole glinu (aluminium), które w sposób odwracalny, blokują ujścia gruczołów potowych. Antyperspiranty różnią się między sobą zawartością soli glinu od 3% do nawet 10-20%, co przekłada się na czas działania od 24, 48 godzin, nawet do kilku dni. Antyperspiranty zawierają zwykle dodatek kompozycji zapachowych, składniki łagodzące podrażnienia oraz substancje przeciwbakteryjne. Głównym ograniczeniem stosowania antyperspirantów są, jak w przypadku każdego kosmetyku, podrażnienia, uszkodzenia skóry oraz reakcje alergiczne.

Pomimo szeroko zakrojonych badań i licznych prób nie udało się wprowadzić na rynek, żadnej skutecznej alternatywy dla związków glinu. Według obecnych doniesień naukowych antyperspiranty są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie ma wystarczających dowodów na to, że sole glinu powodują raka piersi, chorobę Alzheimera lub gromadzenie toksyn w węzłach chłonnych. Antyperspirant aplikowany na zdrową, nieuszkodzoną skórę nie wchłania się do organizmu.

 

Rynek kosmetyczny oferuje bardzo szeroki wybór dezodorantów i antyperspirantów. Po produkty łagodniejsze, bez soli glinu sięgają zazwyczaj osoby o wrażliwej skórze lub nie tolerujące aluminium. Większość z nas wybiera produkty o średniej zawartości glinu, zawierające kompozycję zapachową lub neutralne, działające 24 godziny. Dla osób z problemem nadmiernej potliwości, przeznaczone są antyperspiranty o najwyższej zawartości soli glinu, aplikowane co 2-3dni. Są to tzw. blokery, najczęściej ze wszystkich antyperspirantów wywołują podrażnienia skóry i muszą być aplikowane ściśle według zaleceń producenta.

 

mgr farmacji Katarzyna Leszcz

 

 antipers