Kategorie

PRODUCENCI

Wybierz producenta
Wszyscy producenci
INFOLINIA 34 365 40 96

Piękne włosy, skóra i paznokcie - jakie składniki suplementować?


Biotyna, krzem, cynk, żelazo, MSM, skrzyp polny, l-cysteina, witamina A, witaminy z grupy B, cholina, inozytol, PABA - to zaledwie kilka przykładów substancji, które znajdziemy w preparatch wzmacniających włosy, paznokcie i skórę. Czym kierować się przy doborze odpowiedniego suplementu diety, jak długo można go stosować, co robić kiedy kuracja nie przynosi pożądanego rezultatu? 

BIOTYNA - jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zalicza się ją do witamin z grupy B. Niedobór biotyny objawia się zaburzeniem wzrostu włosów i paznokci, które stają się suche i łamliwe. Charakterystyczne są także zmiany zapalne skóry zlokalizowane wokół oczu, nosa, ust oraz zapalenie spojówek. Biotyna uczestniczy w procesie powstawania keratyny, która jest budulcem skóry i paznokci oraz reguluje różnicowanie się komórek naskórka. 
Dobowe zapotrzebowanie na biotynę dla osoby dorosłej wynosi 50 mikrogramów (tzn. 0,05mg), ale na rynku znajdziemy preparty zawierające nawet 5mg biotyny w jednej tabletce (czyli 10 razy więcej niż dzienne zapotrzebowanie). 

MSM - metylosulfonylometan jest organiczną pochodną siarki, występuje w każdej żywej komórce, gdzie uczestniczy w syntezie enzymów, aminokwasów oraz glutationu - ważnego czynnika antyoksydacyjnego, który chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. MSM uczestniczy w syntezie kolagenu i keratyny, które są budulacami zdrowej skóry, włosów i paznokci. MSM jest dobrze przyswajalnym i dobrze tolerwanym przez organizm źródłem siarki, jednocześnie nie powoduje zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego (takich jak gazy jelitowe), reakcji alergicznych oraz objawów nietolerancji. 
Keratyna jest białkiem budulcowym włosów i paznokci, składa się głównie z aminokwasów siarkowych, dlatego suplementując MSM dostaczamy podstawowy składnik do ich budowy. 

CYNK -  zaliczany jest do niezbędnych mikroelementów, jest kofaktorem wielu enzymów i jednym z najlepiej poznanych antyoksydantów. Niedobór cynku jest przyczyną stanów zapalnych skóry, zmian łuszczycowych, wypadania włosów, osłabienia paznokci, powolnego gojenia ran i łupieżu. 

KRZEM - jest mikroelementem uczestniczącym w syntezie kolagenu, jest niezbędnym materiałem budulcowym dla włosów, skóry, paznokci, ale także tkanki chrzęstnej, kostnej, ścięgien oraz innych tkanek organizmu. Krzem suplemetowany doustnie wzmacnia skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek oraz łamliwość paznokci i włosów. Doskonałym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki jest ziele skrzypu. 

L-CYSTEINA - jest aminokwasem zawierającym siarkę, występuje w keratynie - podstawowym budulcu włosów, paznokci i skóry. Dodtakowo L-cysteina ma silne właściwości antyoksydacyjne i odtruwające organizm. 

PABA - kwas paraaminobenzoesowy - uczestniczy w powstawaniu kwasu foliowego oraz w przyswajaniu kwasu pantotenowego, regularna suplementacja wspomaga przywrócenie naturalnego koloru siwiejącym włosom. 

CHOLINA I INOZYTOL - to dwie współpraujące ze sobą substancje, niedobór inozytolu skutkuje osłabiebiem i wypadaniem włosów a cholina jest doskonałym środkiem regenerującym wątrobę. 

 O wypadaniu włosów mówimy wówczas, gdy wypada ich ponad 100 dziennie. Najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny takiego stanu. Powodów może być wiele: niedobór witamin i minerałów, anemia, zaburzenia hormonalne (zwłasza po ciąży i w trakcie karmienia), choroby skóry głowy, stres, przemęcznie, choroby tarczycy, stosowane leki. Niekorzystnie na stan włosów wpływa nadmierna stylizacja - suszenie, prostowanie, farbowanie itp.  Pierwszym krokiem, gdy stwierdzimy, że włosy są osłabione i wypadają powinno być uzupełnienie brakujących składników "od środka" oraz odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne z użyciem szamponu, maski, odżywki, wcierki lub serum połączone z masażem skóry głowy, który poprawi ukrwienie i dostarczenie substancji odżywczych do cebulek włosa. Istotne jest uzbrojenie się w cierpliwość, wzmocnienie włosów może być widoczne dopiero po 5-6 miesiącach, co jest wynikiem cyklicznych zmian
w rozwoju włosa. Może się jednak okazać, że konieczna będzie pomoc specjalisty - lekarza dermatologa lub trychologa (specjalista chorób skóry głowy i włosów). 

 

Swanson Premium Hair, Skin & Nails

 

Autor mgr farmacji Katarzyna Leszcz