Kategorie

PRODUCENCI

Wybierz producenta
Wszyscy producenci
INFOLINIA 34 365 40 96

DBAMY O DROGI MOCZOWE część 2


FURAGINA W TERAPII ZAKAŻEŃ UKŁADU MOCZOWEGO

POPULARNY LEK - CZY WIEMY JAK GO STOSOWAĆ?


Furagina (furazydyna) jest lekiem przeciwbakteryjnym, wskazaniem do jej stosowania są niepowikłane zakażenia dróg moczowych wywołane przez Escherichia coli . Preparaty Furaginy od jakiegoś czasu dostępne są w polskich aptekach bez recepty. Należy zwrócić uwagę, że bez recepty lek jest oferowany już w dwóch dawkach: 50mg (Urofuragina, Neofuragina, Urointima Furagi Acive)
i 100mg (Dafurag max, Urofuragina max).

Na co należy zwrócić uwagę stosując Furaginę w leczeniu zakażeń układu moczowego bez konsultacji z lekarzem?

Jak przyjmować Furaginę:

W pierwszym dniu leczenia przyjmuje się 400 mg leku w czterech dawkach podzielonych tzn. 4 razy dziennie 2 tabletki (w dawce 50mg) lub 4 razy dziennie 1 tabletka (w dawce 100mg), w kolejnych dniach dawkę się zmniejsza do 300 mg na dobę w 3 dawkach podzielonych . Leczenie powinno trwać 7-10 dni, kurację można powtórzyć po 10-15 dniach. Lek powinien być przyjmowany podczas posiłku bogatego w białko i popijany wodą.

Środki ostrożności podczas stosowania Furaginy i najczęstsze interakcje :

Podczas stosowania Furaginy zdarzały się przypadki zapalenia nerwu, jeżeli pacjent przyjmuje lek dłużej niż 14 dni, zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B (profilaktyka występowania objawów ze strony układu nerwowego). Pacjentami z tej grupy ryzyka są m.in. osoby z cukrzycą, u których zaburzenia ze strony układu nerwowego (tzw. polineuropatie) występują zdecydowanie częściej.

W trakcie leczenia Furaginą należy unikać spożywania alkoholu, lek hamuje metabolizm alkoholu na etapie aldehydu octowego (efekt disulfiramowy), który „zatruwa organizm”, mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty, uczucie gorąca, zaburzenia rytmu serca.

Furagina wpływa niekorzystnie na czynność jąder, powoduje zmniejszenie ilości plemników
w ejakulacie, zmniejsza objętość ejakulatu, plemniki są mniej ruchliwe i częściej pojawiają się nieprawidłowości w ich budowie.

Jednoczesne przyjmowanie witaminy B6 i zwiększone spożycie soli kuchennej zwiększają wchłanianie furaginy, natomiast leki neutralizujące kwas żołądkowy (stosowane w leczeniu zgagi) hamują jej wchłanianie.

Furagina nie powinna być stosowane w I trymestrze ciąży, natomiast podawanie w okresie laktacji wymaga rozważenia przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka, oraz ewentualnego przerwania karmienia na czas kuracji.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania Furaginy z kwasem askorbinowym (witamina C) i innymi środkami zakwaszającymi mocz, kwaśny odczyn moczu powoduje, że lek kumuluje się w tkankach
i zwiększa się ryzyko toksyczności.

Furaginy nie podaje się dzieciom bez konsultacji z lekarzem.


autor: mgr farmacji Katarzyna Leszcz

furagina