Kategorie

PRODUCENCI

Wybierz producenta
Wszyscy producenci
INFOLINIA 34 365 40 96

CZY STOSOWANIE SUPLEMENTÓW DIETY JEST BEZPIECZNE?


Na początek krótka definicja - suplement diety jest to środek spożywczy, który uzupełnia normalną dietę, jest skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Występuje w formie umożliwiającej dawkowanie (tabletki, kapsułki, drażetki, saszetki, fiolki itp.). Suplementy diety nie są lekami w rozumieniu prawa farmaceutycznego. 


Wartość krajowego rynku suplementów diety szacowana jest w miliardach złotych, nowych pozycji przybywa niemalże z każdym dniem. Za nowinkami rynku nie nadążają konsumenci, a nawet lekarze i farmaceuci. W suplementy diety możemy zaopatrywać się wszędzie: w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością, sklepach spożywczych, kioskach z prasą, na stacjach benzynowych. Czy taka sytuacja nie odbija się na zdrowiu pacjentów? 

 

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY LEKIEM A SUPLEMENTEM DIETY?

Definicję suplementu diety już znamy, czym zatem jest lek (także lek dostępny bez recepty czyli OTC)?
"Produkt leczniczy(lek) posiada właściwości zapobiegania lub leczenia chorób, podawany jest w celu postawienia diagnozy, przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne."  Wprowadzenie leku do obrotu jest poprzedzone kosztownymi i często wieloletnimi badaniami klinicznymi. Lek ma potwierdzoną skuteczność terapeutyczną, wywołuje określone działania niepożądane wynikające z przedawkowania lub indywidualnej wrażliwości na substancję czynną lub pomocniczą. Każdy lek musi posiadać tzw. charakterystkę produktu leczniczego oraz ulotkę, która zawiera informacje o leku i jego trwałości. 
Nad bezpieczeństwem stosowania leków i ich obrotem w Polsce czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Ministerstwo Zdrowia. 
Problemem jest powszechne już upodabnianie suplementów diety do leków, dlaczego?
Największe korzyści czerpią producenci, nie ponoszą kosztów związanych z rejestracją, nie badają skuteczności i bezpieczeństwa stosowania, nie muszą przestrzegać norm produkcji i przechowywania. Aby wprowadzić suplement diety do sprzedaży wystarczy wypełnić formularz internetowy, przesłać go Sanepidu i umieścić na opakowaniu określenie "suplement diety". 

CZY STOSOWAĆ SUPLEMENTY DIETY? 

Suplementy diety mogą stanowić doskonałą alternatywę dla codziennej diety, zwłaszcza w zakresie uzupełnienia niedoborów witamin, minerałów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów. Pamiętać należy, że są suplementy "lepsze" i "gorsze", a dobór odpowiedniego preparatu musi być poparty analizą składu, który powinien być rzetelny i wyczerpujący. Pamiętajmy jednak, że suplement nie leczy, może jedynie wspomagać kurację w chorobie, lub umiejętnie dobrany wspomagać nasze zdrowie. 

 Jeść witamin

 Autor: mgr farmacji Katarzyna Leszcz